چگونه درب چوبی ساختمان را ضد عفونی و نظافت کنیم ؟

چگونه درب چوبی ساختمان را ضدعفونی و نظافت کنیم ؟

درب، جز پر استفاده ترین اجزای ساختمان به شمار می آید که در طول روز همه افراد حاضر در خانه با آن در ارتباط هستند. درب‌های ساختمان از جنس‌های مختلف برای پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. درب‌های آپارتمانی عموما از جنس‌های چوبی با مقاومت بالا هستند. این درب ها، درب ضد سرقت بوده و معمولا به صورت‌های چند لایه ترکیبی از ورقه‌های فولادی و پانل‌های چوبی ساخته می شوند. این درب ها نقش موثری در زیبایی ساختمان داشته و به عبارتی جلوه اصلی ساختمان هستند معمولا درب آپارتمان ها پس از مدتی جلا و رنگ و لعاب خود را از دست می دهند و لکه دار و کثیف می شوند. برای آشنایی با نحوه تمیز کردن ، نظافت و ضد عفونی درب چوبی ضد سرقت ساختمان ها روش های پیشنهادی ما را دنبال کنید تا بتوانید نمای دربتان را مثل روز اول زیبا نمایید.

روش های تمیز کردن درب چوبی ساختمان

پاسخ به سوال درب چوبی ساختمان خود را چگونه نظافت و ضد عفونی کنیم ؟ می تواند ساده به نظر برسد، اما در حقیقت برای انجام این امر باید اطلاعات کافی در اختیار داشت.

از آن جایی که درب های چوبی بسیار حساس هستند و باید به گونه ای تمیز شوند که سطح آن ها خط و خش نیفتد و همچنین در معرض آب قرار نگیرند. از این رو در تمیز کردن درب ضد سرقت چوبی و درب داخلی چوبی ساختمان ها باید کمی وسواس و ظرافت به خرج دهیم.

روش های تمیز کردن درب چوبی متنوع و زیاد هستند، اگر بخواهیم بدون آسیب زدن به چوب به کار رفته در درب ها آن ها را ضد عفونی و نظافت کنیم، باید برای یاد گرفتن این روش ها تلاش کنیم.

برای این کار، به یاد داشته باشید، گردگیری مداوم آن ها و استفاده از برخی مواد پاک کننده الزامی می باشد. لازم به ذکر است، پس از خرید مواد مخصوص حتما نکات ایمنی نوشته شده روی جعبه مواد را رعایت کنید و همچنین نوع چوب به کار رفته در تمیز کردن متفاوت است. سعی کنید موادی را خریداری کنید که به چوب به کار رفته در درب شما آسیب وارد نکند. در ادامه چند روش تمیز کردن و ضد عفونی درب های چوبی را برای شما شرح خواهیم داد.

روش های تمیز کردن درب چوبی

1. پاک کردن گرد و غبار درب چوبی

در ابتدا برای تمیز کردن و نظافت درب چوبی ساختمان خود، باید با یک دستمال خشک گرد و غبار سطح درب را به طور کامل از بین ببرید. البته لازم به ذکر است که درب های چوبی مانند تمام قسمت های خانه به طور مداوم نیاز به گردگیری دارند. انجام این کار می تواند به تمیز نگه داشتن درب کمک کند و از اجتماع حشرات و عنکبوت در نزدیکی درب ورودی جلوگیری به عمل می آورد.

2. استفاده از مواد پاکننده

پس از انجام گردگیری و پاک کردن گرد و غبار سطح درب های چوبی، متناسب با جنس چوب استفاده شده در درب با کمک یک محلول پاک کننده معمولی از جمله آب و صابون یا آب و مایع ظرفشویی همراه با اسفنج شروع به ضد عفونی دربتان کنید. اگر درب چوبی دارای نقش و نگار است و به اصطلاح منبت کاری شده و دارای زاویه است بهتر است که با یک مسواک گوشه و زاویه ها را پاک کنید.

با این کار تمام لکه ها و کثیفی های سطح درب چوبی از بین می رود. توجه داشته باشید مایع ظرفشویی به خوبی از روی درب پاک شود و لکه ای از آن به جا نماند.

3. سمباده زدن نقاط لکه دار

اگر درب داخلی و یا درب ضد سرقت ورودی منزل شما دارای لکه رنگ های قدیمی است و قصد داری این لکه ها را پاک کنید باید از یک سمباده بسیار نرم و یا به عبارتی سمباده ریز استفاده کنید. به منظور انجام این کار باید سمباده را کمی نمدار کنید سپس به آرامی بر روی لکه های رنگی روی درب بکشید.

4. رنگ کردن درب های چوبی ساختمان

گاه در بخش هایی از سطح درب، خطوط و یا لکه هایی دیده می شوند که به علت فرسودگی و یا خراش ایجاد شده اند. شما می توانید با روش رنگ زدن پس از تمیز کردن درب، این بخش ها را به وسیله رنگ، رنگ آمیزی کنید. تا علاوه بر زیبایی سطح، از گسترش این خراش ها جلوگیری نمایید. با رنگ کردن درب هم آلودگی های سطح درب چوبی از بین رفته و همچنین جلای آن چند برابر می شود. توصیه می شود که اگر تجربه در زمینه رنگ کردن وسایل چوبی و درب ساختمان ندارید این کار را به افراد حرفه ای بسپارید. بهتر است پس از رنگ کردن درب چوبی از یک پنکه کوچک و رومیزی برای خشک کردن سطح چوب استفاده کنید.

تمیزکردن درب ضد سرقت

5. براق کردن و جلا دادن درب چوبی

پس از تمیز کردن ، نظافت و ضد عفونی درب های چوبی و درب ضد سرقت ورودی ساختمان ، برای زیبایی آن ها و جلا دادن به درب ها می توانید سطح آن ها را توسط کیلر و سیلر براق نمایید. پیش از انجام این کار باید درب را به خوبی سمباده بزنید و سپس سیلر را با تینر فوری ترکیب کنید و این ترکیب را بر روی درب چوبی تان بزنید و منتظر باشید تا خشک شود و برای بار دوم نیز سمباده بزنید و در آخر با یک دستمال مرطوب مواد موجود بر روی درب را پاک کنید. بعد از این مراحل کلیر را با تینر رقیق کرده و روی دربتان بزنید. با انجام تمامی این مراحل به وضوح می توان براق شدن درب چوبی تان را مشاهده کرد.

کلام آخر

تمیز کردن و رنگ کردن درب ضد سرقت چوبی هم برای زیبایی و هم برای سلامتی بسیار مهم است. ما در این مقاله روش هایی را برای ضد عفونی و نظافت این درب های چوبی برای شما عزیزان ارائه دهیم تا بدون زمان و هزینه زیاد خودتان درب های مکان مورد نظرتان را تمیز کرده، رنگ کنید و براق نگه دارید. برای خرید انواع درب چوبی و انواع درب ضد سرقت مانند درب ضد سرقت ایرانی و درب ضد سرقت ترک به فولاد درب مراجعه نمایید. این فروشگاه اینترنتی فروش درب می تواند به شما در انتخاب درب مناسب منزلتان راهنمایی کند. فقط کافیست با شماره 2480916_0912 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه