تعمیر و تعویض قفل درب ضد سرقت

تعمیر و تعمیر قفل درب ضد سرقت

قفل درب ضد سرقت ساختار مهندسی منحصر به فردی دارد، و در صورت نداشتن کلید، باز کردن آن حتی برای حرفه ای ترین کلید ساز‌ها نیز ممکن نیست. با این وجود،گاهی به دلایل مختلفی مانند تعویض ساختمان، و یا استفاده نادرست از قفل، و خراب شدن آن، مجبور به تعمیر و یا تعویض قفل درب ضد سرقت یا تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت می‌شویم. اگر شما نیز دچار چنین مشکلاتی شده اید، در ادامه‌ی این مقاله همراه ما باشید.

تعویض دستگیره درب ضد سرقت

گاهی اوقات با گذشت زمان و استفاده از درب‌های ضد سرقت، بر اثر فشار بیش از حد به دستگیره در حین باز و بسته کردن درب و یا بدون اینکه دستگیره به سمت پایین فشار داده شود درب بسته شود، یعنی اختلالاتی در قفل درب ضد سرقت و دستگیره آن ایجاد شده است.در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، برای تعمیر دستگیره درب ضد سرقت، اگر ظاهر دستگیره سالم بود، می‌توانید با تعویض پیچ‌ها و محکم کردن آن‌ها در سر جای خود مشکل به وجود آمده را بر طرف کنید. اما اگر دستگیره دچار شکستگی شده باشد، باید در اسرع وقت آن را تعویض کرد.

برای تعویض دستگیره در، ابتدا نگاهی به قاب دستگیره درب خانه خود بیاندازید. با این کار متوجه خواهید شد که قسمت جلویی قاب قفل با قسمت پشت آن به یک اندازه نیست. در نتیجه قاب دستگیره را از رو طرف اندازه گیری کنید.

سپس پیچ‌های دستگیره را باز کنید. ترجیحا برای سهولت انجام این کار از پیچ گوشتی برقی استفاده کنید. لازم به ذکر است که در برخی از درب‌های ضد سرقت، پیچ‌های دستگیره به صورت مخفی به کار برده شده اند، دقت داشته باشید که حتما برای باز کردن آن‌ها از آچار آلن استفاده کنید.

در ادامه، پس از باز کردن تمام پیچ ها، به راحتی می‌توانید دستگیره را از درب جدا کنید. در انجام این فرآیند دقت داشته باشید که درب بسته نشود و بخش‌های مختلف دستگیره را از درب جدا کنید.

اکنون چرخ لنگر را نصب، در نصب چرخ لنگر توجه داشته باشید که اگر سوراخ‌ها برای چرخ لنگر جدید کوچک است، حتما با دریل یا چکش سوراخ‌ها را گشاد کنید.

حالا می‌توانید پس از انجام تمام این مراحل، دستگیره جدید را نصب نمایید و پیچ‌های آن را ببندید.

تعویض دستگیره درب ضد سرقت

 تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

ساختار قفل درب ضد سرقت به گونه ای است که دو مغزی و یک زبانه در ساختمان آن به کار رفته است. مغزی از دو بخش بالا که آن را شب بند و پایینی که آن را مغزی ساده گویند تشکیل شده است. زبانه نیز بخشی از قفل می‌باشد که هنگام چرخاندن کلید باز و بسته می‌شود.

مقاومت بالای مغزی قفل درب ضد سرقت در مقابل اسید، سبب شده قیمت زیادی داشته باشد و در بازار نیز موجود باشد، ولی مغزی قفل ضد سرقت سایر درب‌ها دارای چنین خاصیتی نمی باشد.

برای تعویض و تعمیر مغزی قفل درب ضد سرقت در قسمت شب بند، ابتدا پیچ‌ها را از سمت داخل ساختمان باز کرده و پوکی همراه با کاسه رزت را خارج می‌کنیم، سپس رزت را از قسمت پشت درب ضد سرقت خارج کرده تا به قسمت مغزی قفل  برسیم. در این مرحله از تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت، پیچ‌های مغزی را باز کنید و آن را خارج کنید.

بعد از باز کردن شب بند ( قسمت بالایی)، نوبت باز کردن مغزی ساده است، که برای باز کردن آن ابتدا باید دو پیچی که از سمت داخل درب بر روی روکش دیده می‌شود را باز کنید. با این کار پیچ‌های پشت درب نیز باز خواهند شد.

تفاوت باز کردن مغزی قفل بالا با مغزی قفل پایین در این است که در تعویض مغزی قفل بالا، کاسه و پوکی باهم بسته می‌شود، اما در مغزی پایین، کاسه به تنهایی و رزت با پوکی از پشت بسته می‌شود.

تنها تفاوت قفل و مغزی درب‌های ضد سرقت با درب‌های معمولی، در تعداد زبانه‌های آن هاست، و همین امر سبب شده قفل درب‌های ضد سرقت نیز همانند درب‌های معمولی قابل تعویض و تعمیر باشد. که البته انجام این کار باید توسط افراد خبره و متخصص صورت گیرد.

تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

نکات قابل توجه در تعویض قفل درب ضد سرقت

  1. در صورت نداشتن آگاهی و عدم آشنایی با اجزای درب ضد سرقت و نحوه صحیح تعویض قفل درب، از اناجم این کار خوردداری نمایید و انجام این کار را به متخصصین امر بسپارید.
  2. توجه داشته باشید که قفل مورد استفاده در صورت تعویض، جنسی مرغوب و دارای کیفیتی مطلوب باشد.
  3. در هنگام تعویض قفل درب ضد سرقت دقت داشته باشید که فشار زیادی را روی درب اعمال نکنید، زیرا این کار سبب آسیب به بخش‌های دیگر می‌شود.
  4. بعد از خارج شدن قفل نوبت به رگلاژ یراق می‌رسد، و پس از آن باید قفل جدید را جایگذاری و پیچ کنید.
  5. در هنگام خرید قفل جدید به به مشخصات فنی درب ، از جمله ضخامت درب، طول شفت، دست راست یا چپ بودن درب، چوبی یا فلزی بودن درب دقت نمود.
  6. برای بهبود عملکرد درب ضد سرقت، بهتر است پس از تعویض قفل درب، آن را با روغن مخصوص یا روغن چرخ، روغن کاری کنید.

کلام آخر

با خرید انواع درب‌های ضد سرقت مانند درب ضد سرقت ایرانی و درب ضد سرقت ترک از فولاد درب ، امنیت را به خانه‌ی خود بیاورید. فولاد درب، درب هایی با کیفیت مطلوب و مقاومتی بالا در مناسب ترین قیمت به شما عرضه خواهد کرد. فقط کافیست برای خرید با شماره 09122480916 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه